Plug-in batterij kopen in België: slimme keuze of slecht rendement?
De 'stekkerbatterij' belooft energieopslag zonder installateur, zonder keuring, en zonder gedoe. Klinkt ideaal, maar wat krijg je werkelijk voor je geld? Een kritische analyse van de huidige plug-in batterijen, vergeleken met de klassieke thuisbatterij.
Plug-in batterij in België: Besparing €150-250/jaar, terugverdientijd 5-8 jaar, rendement 70-80% (lager dan vaste batterij). Goed voor huurders en beperkt budget, maar geen vervanging voor een vaste thuisbatterij. Let op 800W-limiet en verplichte Fluvius-aanmelding.
Samenvatting (TL;DR)
- >Besparing: €150-250 per jaar (realistisch)
- >Terugverdientijd: 5-8 jaar (vs 10-15 jaar vaste batterij)
- >Rendement: 70-80% (vs 85-92% vaste batterij)
- >Vermogen: Max 800W (NVWA-limiet via standaard stopcontact)
- >Geschikt voor: Huurders, appartement, beperkt budget (<€1.500)
De grootste misvatting over plug-in batterijen
Veel verkopers presenteren plug-in batterijen als "bijna hetzelfde" als een vaste thuisbatterij, maar goedkoper. Dat klopt niet. Door lager rendement (70-80% vs 85-92%), beperkt vermogen (vaak max 800W) en kortere levensduur is het vaak een compromis — geen equivalent alternatief. In dit artikel lees je eerlijk wat je wél en níet kunt verwachten.
Wat is een plug-in batterij precies?
Een plug-in batterij — ook wel stekkerbatterij, balkonaccu of plug-and-play thuisbatterij genoemd — is een compacte energieopslagunit die je letterlijk in een stopcontact steekt. Geen installateur nodig, geen AREI-keuring, geen graafwerken. Je haalt het pakket uit de doos, steekt de stekker erin, en de batterij begint automatisch je eigen opgewekte zonne-energie op te slaan.
Het concept komt oorspronkelijk uit de wereld van de draagbare powerbanks voor kamperen en stroomuitval. Merken als EcoFlow en Bluetti maakten naam met 'portable power stations' voor buitengebruik. De laatste jaren zijn deze systemen doorontwikkeld voor permanent thuisgebruik, met slimmere aansturing en grotere capaciteiten.
Hoe werkt het technisch?
Een plug-in batterij bestaat uit drie hoofdcomponenten:
- Batterijcellen — vrijwel altijd LiFePO4 (lithium-ijzerfosfaat), dezelfde veilige technologie als in vaste thuisbatterijen
- Een ingebouwde omvormer — zet de opgeslagen DC-stroom om naar AC voor je huishoudelijke apparaten
- Een slimme meter-koppeling — via een P1-dongle of aparte energiemeter 'ziet' de batterij wanneer je zonnepanelen overschot produceren
Zodra je zonnepanelen meer opwekken dan je verbruikt, detecteert de batterij dit via de P1-poort van je digitale meter en begint automatisch op te laden. 's Avonds, wanneer je verbruik stijgt en de zon onder is, ontlaadt de batterij en levert stroom terug aan je huisnet.
P1-poort sinds oktober 2025: Sinds 15 oktober 2025 kan de P1-poort van je digitale meter in België officieel gebruikt worden voor de aansturing van stekkerbatterijen. Een simpele dongle volstaat — geen extra hardware nodig.
Plug-in vs vaste thuisbatterij: de eerlijke vergelijking
De marketingclaims zijn verleidelijk, maar hoe verhouden plug-in batterijen zich werkelijk tot hun vast geïnstalleerde tegenhanger? Hier zijn de belangrijkste verschillen:
| Criterium | Plug-in batterij | Vaste thuisbatterij |
|---|---|---|
| Prijs | €1.000 - €2.500 (zelf te installeren) | €3.000 - €8.000 (inclusief installatie) |
| Capaciteit | 0,5 - 5 kWh (uitbreidbaar tot ~10 kWh) | 5 - 20 kWh |
| Max. vermogen | 700 - 800W (NVWA-limiet) tot 2.400W | 3.000 - 11.500W |
| Rendement (RTE) | ~70-80% | ~85-92% |
| Installatie | Zelf, stekker in stopcontact | Erkende installateur + AREI-keuring |
| Garantie | 2 jaar (verlengd tot 5-7 jaar tegen betaling) | 10-15 jaar (volledig systeem) |
| Dynamische tarieven | Beperkt of niet ondersteund | Volledig ondersteund |
| Noodstroom (backup) | Alleen via apart stopcontact | Automatische overschakeling mogelijk |
| Levensduur | 3.000 - 6.000 cycli | 6.000 - 10.000 cycli |
Let op de 800W-limiet: Plug-in batterijen mogen volgens de huidige veiligheidsnormen maximaal 800 Watt ontladen wanneer ze op een groep met andere apparaten zijn aangesloten. Sommige duurdere modellen omzeilen dit door een eigen groep te vereisen of hogere vermogens via directe aansluiting.
Wat zijn de nadelen van een stekkerbatterij?
Voordat we dieper ingaan op rendement en besparingen, eerst de eerlijke waarheid over de beperkingen:
- Beperkt vermogen — de meeste plug-in batterijen leveren maximaal 800W, terwijl een oven, warmtepomp of wasmachine 2.000-3.000W trekt
- Lager rendement — 70-80% vs 85-92% bij vaste batterijen
- Kortere garantie — vaak 2-5 jaar vs 10-15 jaar bij vaste systemen
- Geen echte noodstroom — bij stroomuitval valt ook de plug-in batterij uit
- Beperkte dynamische tariefondersteuning — minder geschikt voor dynamic pricing strategieën
Belangrijk inzicht: Een plug-in batterij is vaak te traag om piekverbruik op te vangen. Apparaten zoals een oven, warmtepomp of wasmachine trekken 2.000-3.000W, terwijl veel plug-in batterijen beperkt zijn tot 800W. Hierdoor blijf je alsnog stroom van het net halen — zelfs als je batterij vol zit.
Is een plug-in batterij rendabel in België?
Het korte antwoord: ja, maar met nuances. Het rendement van een thuisbatterij wordt uitgedrukt in Round Trip Efficiency (RTE) — hoeveel van de ingestopte energie je er weer uit krijgt. Bij plug-in modellen ligt dit rond de 70-80%, tegenover 85-92% bij vaste installaties. Een cruciaal verschil dat fabrikanten liever verzwijgen.
Waar gaat dat verschil naartoe?
- De ingebouwde omvormer — compacte omvormers zijn minder efficiënt dan grotere, professionele units
- Ventilatorkoeling — plug-in batterijen gebruiken actieve koeling die energie verbruikt
- Trage laad-/ontlaadsnelheid — om de kleinere omvormer te beschermen wordt langzamer geladen, wat verliezen vergroot
- Goedkopere componenten — de lage prijs heeft een keerzijde in componentkwaliteit
Concreet betekent dit: van elke 100 Wh die je opslaat, krijg je bij een plug-in batterij ongeveer 70-80 Wh terug. Bij een vaste batterij is dat 85-92 Wh. Over een heel jaar maakt dat een verschil van €50-100 aan 'verloren' stroom. Lees ook onze analyse van thuisbatterij rendement in 2026 en hoe energieprijzen je ROI beïnvloeden.
Wat kost een plug-in batterij per kWh?
De markt voor plug-in batterijen groeit snel. De prijs per kWh varieert sterk — van €234 tot €750 afhankelijk van het merk en de functies. Dit zijn de meest verkochte modellen:
* Modellen met vermogen boven 800W vereisen vaak een eigen groep of directe aansluiting
| Model | Capaciteit | Vermogen | Prijs | €/kWh | Uitbreidbaar |
|---|---|---|---|---|---|
| HomeWizard Plug-in Battery | 2,7 kWh | 800W | €1.195 | €442 | Tot 10,8 kWh |
| Zendure SolarFlow 2400 AC+ | 2,4 kWh | 2.400W | €969 | €404 | Tot 16,8 kWh |
| Marstek Venus E 3.0 | 5,12 kWh | 3.000W* | €1.200 | €234 | Tot 15 kWh |
| Anker Solarbank 3 E2700 Pro | 2,7 kWh | 1.200W | €1.099 | €407 | Tot 8,1 kWh |
| EcoFlow Delta 2 Max | 2,0 kWh | 2.400W | €1.499 | €750 | Tot 6 kWh |
Welke batterij past bij jouw situatie?
Of een plug-in batterij voor jou rendabel is, hangt af van je verbruikspatroon. Upload je data en ontdek wat werkt.
Bereken mijn batterijpotentieel → Gratis analyse • Resultaat binnen 5 minutenDetailanalyse: de populairste modellen
Wizard
HomeWizard Plug-in Battery
Nederlandse nuchterheid, prima integratie
Voordelen
- Uitstekende HomeWizard app-integratie
- Nederlandstalige support en garantie
- Modulair uitbreidbaar tot 10,8 kWh
- Werkt met alle merken zonnepanelen
- Fluisterstil in gebruik
- LiFePO4-technologie
Nadelen
- Maximaal 800W ontlaadvermogen
- Vereist P1-meter (extra €35-50)
- Kan niet laden vanuit het net (alleen zonne-overschot)
- Geen dynamische tariefondersteuning (nog)
- Geen noodstroomfunctie
- Slechts 2 jaar garantie (verlengde service €329 tot 7 jaar)
- Moet binnen staan (10-30°C), niet in koude schuur
Zendure SolarFlow 2400 AC+
Hoogste vermogen, Chinese innovatie
Voordelen
- Hoogste continu vermogen (2.400W)
- Zeer uitbreidbaar (tot 16,8 kWh)
- Competitieve prijs per kWh
- Goede app met veel functies
- IP65-bescherming (buiten plaatsbaar)
Nadelen
- Chinese fabrikant, support kan traag zijn
- Complexere installatie dan HomeWizard
- Relatief nieuw merk in Europa
- Ventilatorgeluid bij hoge belasting
Marstek Venus E 3.0
Beste prijs-capaciteit verhouding
Voordelen
- Laagste prijs per kWh (€234)
- Grote basiscapaciteit (5,12 kWh)
- Hoog vermogen (3.000W)
- IP65: buiten te plaatsen
- Goede waarde voor grote huishoudens
Nadelen
- Minder bekende fabrikant
- Beperkte beschikbaarheid in België
- Support-ervaring nog onduidelijk
- Zwaardere unit, minder 'plug-and-play'
- 3.000W vereist eigen groep of directe aansluiting
De echte besparingen: realistisch rekenen
Fabrikanten claimen terugverdientijden van 4-6 jaar, maar hoe realistisch is dat? Laten we eerlijk rekenen met een typische 2,7 kWh plug-in batterij (€1.195):
Scenario 1: Vast contract in Vlaanderen
Bij een vaste stroomprijs van €0,29/kWh en gemiddeld gebruik levert zelfconsumptie het meeste op. Je bespaart het prijsverschil tussen inkoop (€0,29) en teruglevering. In België ligt de terugleververgoeding rond €0,02-0,04/kWh. Realistisch: €150-250 per jaar. Terugverdientijd: 5-8 jaar.
Scenario 2: Dynamisch contract met slimme sturing
Hier wordt het interessant — maar ook ingewikkeld. Veel plug-in batterijen ondersteunen dynamische tarieven niet of beperkt. Nieuwere modellen zoals Zendure en sommige EcoFlow-varianten bieden wél integratie met dynamische tarieven, maar de software is vaak minder geavanceerd dan bij vaste batterijen. Voor geavanceerde strategieën zoals dynamic pricing met batterij zijn vaste systemen vaak geschikter. Theoretische besparing: €250-400 per jaar. Check vooraf of jouw model dit ondersteunt.
De realiteit: Voor de meeste huishoudens met een plug-in batterij ligt de jaarlijkse besparing tussen €150 en €250. Met een aanschafprijs van €1.000-1.500 is de terugverdientijd 5-8 jaar. Dat is acceptabel, maar geen 'makkelijk geld verdienen' zoals sommige verkopers suggereren.
Wanneer is een plug-in batterij wél slim?
Je bent huurder of woont in een appartement
Geen mogelijkheid tot vaste installatie? Een plug-in batterij is je enige optie — en neemt je mee bij verhuizing.
→ Plug-in batterij overwegenJe hebt beperkt budget (<€1.500)
Een vaste thuisbatterij kost minimaal €3.000 inclusief installatie. Met €1.000-1.500 kun je wel instappen met plug-in.
→ Plug-in als startpuntJe hebt een kleine zonnepanelen-installatie (<4 kWp)
Met beperkte opwek heeft een grote batterij weinig zin. Een compacte 2-3 kWh plug-in kan je zelfconsumptie verhogen zonder overkill.
→ Plug-in past goedJe wilt snel en zonder gedoe starten
Geen zin in wachten op installateurs, keuringen en vergunningen? Plug-in is dezelfde dag operationeel.
→ Plug-in voor gemakWanneer is een vaste batterij de betere keuze?
- Je hebt een groot verbruik (>5.000 kWh/jaar) — plug-in capaciteit is te beperkt
- Je hebt een warmtepomp of EV — hoge vermogenspieken vereisen 3+ kW ontlaadvermogen
- Je wilt maximaal profiteren van dynamische tarieven — vaste batterijen hebben betere software
- Je wilt noodstroomvoorziening — plug-in batterijen bieden dit niet automatisch
- Je bent eigenaar en plant lange termijn — vaste batterijen hebben betere garantie en levensduur
- Je wilt het capaciteitstarief optimaal vermijden — dat vereist hoger ontlaadvermogen
Regelgeving: wat is toegestaan?
België (Vlaanderen)
Sinds 17 april 2025 zijn plug-and-play batterijen officieel erkend in het AREI. De belangrijkste regels:
- Geen AREI-keuring nodig tot 800W — de batterij wordt gezien als 'zelfstandig toestel'
- Aanmelden bij Fluvius is ALTIJD verplicht — ook onder 800W, via mijn.fluvius.be
- Boven 800W: AREI-keuring verplicht — wordt beschouwd als uitbreiding van de elektrische installatie
- Homologatie verplicht: alleen apparaten op de Synergrid-lijst zijn toegestaan
Belangrijk: boven 800W is illegaal via standaard stopcontact
Volgens de Europese RfG-netcode mogen apparaten via een standaard stopcontact maximaal 800W terugleveren. Systemen met hoger vermogen (zoals Zendure 2.400W of Marstek 3.000W) vereisen een eigen groep of directe aansluiting door een erkende installateur, plus AREI-keuring. Zonder dit riskeer je oververhitting van je bedrading en brandgevaar.
Verzekering: check je polis vóór aankoop
Een stekkerbatterij valt meestal onder je inboedelverzekering, niet onder opstal. Maar let op:
- Zonder correcte registratie bij Fluvius kan je verzekeraar schadevergoeding weigeren bij brand
- Installaties die niet AREI-conform zijn vormen een veiligheidsrisico — verzekeraars kunnen tussenkomst weigeren
- Meld je batterij altijd aan en bewaar het aanmeldingsbewijs
Aanmelden is gratis en verplicht: Via mijn.fluvius.be kun je in 5 minuten je plug-in batterij registreren. Dit is noodzakelijk voor netstabiliteit én om gedekt te blijven door je verzekering.
Ons advies: nuchter blijven
Overweeg je een thuisbatterij te kopen? Plug-in batterijen zijn een legitieme optie voor bepaalde situaties — maar ze zijn geen wondermiddel. Hier is onze eerlijke samenvatting:
Plug-in batterij is voor jou als:
- Je huurt of geen vaste installatie kunt/wilt plaatsen
- Je budget beperkt is tot €1.500
- Je kleine zonnepanelen hebt en basisopslag wilt
- Je flexibiliteit en verhuisbaarheid waardeert
- Je 'sluipverbruik' wilt afdekken (koelkast, stand-by apparaten)
Vaste thuisbatterij is beter als:
- Je eigenaar bent en lange termijn denkt
- Je hoog verbruik hebt of een EV/warmtepomp
- Je maximaal rendement wilt uit dynamische tarieven
- Je noodstroomvoorziening belangrijk vindt
- Je bereid bent €3.000+ te investeren voor betere ROI
Pas op voor overselling: Sommige verkopers presenteren plug-in batterijen als 'net zo goed als vaste batterijen, maar goedkoper'. Dat klopt niet. Het lagere rendement (70-80% vs 85-92%), beperkte vermogen, en kortere garanties maken vaste batterijen op termijn vaak rendabeler — mits je de hogere instapkosten kunt dragen.
Twijfel je of een plug-in batterij écht iets oplevert?
Veel mensen kopen er één en ontdekken pas later de beperkingen. Upload je verbruiksdata en ontdek vooraf wat in jouw situatie werkt — plug-in of vaste batterij.
100% onafhankelijk • Geen verkooppraatjes
Vergelijk mijn opties →Veelgestelde vragen over plug-in batterijen
Hoeveel kan ik besparen met een plug-in batterij?
Realistisch gezien €150-250 per jaar bij gemiddeld gebruik en een stroomprijs rond €0,30/kWh. Dit hangt sterk af van je zonne-opwek, verbruikspatroon en of je nog kunt salderen. Terugverdientijden liggen tussen 5 en 10 jaar, afhankelijk van je situatie.
Moet ik mijn plug-in batterij aanmelden in België?
Bij een digitale meter en batterij onder 800W is aanmelden niet verplicht, maar wel aanbevolen om je terugleververgoeding te krijgen. Bij een analoge meter of batterij boven 800W is aanmelden verplicht via Mijn Fluvius. Dit is gratis en duurt 5 minuten.
Kan ik met een plug-in batterij profiteren van dynamische tarieven?
De meeste plug-in batterijen ondersteunen dit niet of beperkt. Ze zijn primair ontworpen om zonne-overschot op te slaan en 's avonds te gebruiken — niet om te handelen op uurtarieven. Duurdere modellen zoals sommige Zendure-varianten bieden beperkte dynamische sturing, maar voor echt slim handelen heb je doorgaans een vaste batterij nodig.
Werkt een plug-in batterij als noodstroomvoorziening?
Niet automatisch. Bij een stroomstoring valt ook je plug-in batterij uit, omdat deze via het stopcontact is aangesloten op het net. Sommige modellen hebben een apart noodstroom-stopcontact waarop je handmatig apparaten kunt aansluiten, maar dit is geen automatische overschakeling zoals bij een UPS of vaste batterij met backup-functie.
Wat is de levensduur van een plug-in batterij?
LiFePO4-cellen gaan doorgaans 3.000-6.000 cycli mee tot 70-80% restcapaciteit. Bij dagelijks gebruik is dat 8-15 jaar. De elektronica en omvormer kunnen eerder falen — daarom zijn garanties van plug-in batterijen vaak korter (2-5 jaar) dan die van vaste systemen (10-15 jaar).
Conclusie
Plug-in batterijen democratiseren thuisopslag: voor het eerst kunnen huurders, appartementbewoners en mensen met beperkt budget instappen in de wereld van energie-autonomie. Dat is positief.
Maar verwacht geen wonderen. Het rendement is lager, het vermogen beperkt, en de geavanceerde functies van vaste batterijen ontbreken vaak. Voor wie de ruimte, het budget en de eigendomssituatie heeft, blijft een vaste thuisbatterij de betere investering op lange termijn.
De plug-in batterij is een prima tussenstap — maar geen eindstation. Zie het als instappen, niet als de ultieme oplossing. En laat je vooral niet wijsmaken dat een stekkerbatterij van €1.000 hetzelfde kan als een professioneel geïnstalleerd systeem van €5.000. Dat is marketingpraat, geen realiteit.
Bronnen
- Thuisbatterijprijs.be - Actuele batterijprijzen 2026
- Solar Garant - Levensduur en cycli thuisbatterijen (LFP)
- VREG - Capaciteitstarief per kW
- Zen Zonne-Energie - Opbrengst zonnepanelen België
Laatst bijgewerkt: april 2026. Prijzen en specificaties kunnen wijzigen.